Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2019-06-18 15:13:43
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com
Na pewno, zwłaszcza latem przed wyjściem z domu z maluchem, upewniasz się, że jesteś odpowiednio przygotowana: posmarowałaś odkrytą skórę kremem z wysokim filtrem, spakowałaś napoje dla siebie i maluszka, masz czapkę dla dziecka i wiele innych rzeczy, które mogą okazać się pomocne. A co z zabezpieczeniem pociechy przed kleszczami? A może warto rozważyć szczepienie?
Wiele osób uważa, że gdy za oknem wręcz żar leje się z nieba, kleszcze są “nieaktywne”. Sezon na kleszcze trwa od marca do listopada, a najbardziej zagrożeni jesteśmy w maju i czerwcu. Co prawda, naturalnym środowiskiem kleszczy są miejsca wilgotne, takie jak lasy, jednak możemy je znaleźć w liściach lub źdźbłach trawy. A który mały odkrywca nie lubi odkrywać na własną rękę otaczającego go świata?
Dlatego tak ważne jest by przed każdym wyjściem z domu w ciepłe dni, nie tylko sięgnąć po krem do opalania, ale również po środek przeciw kleszczom i komarom.Szczepienia przeciwko kleszczom - dlaczego warto?
Szczepionka jest najskuteczniejszym sposobem, dzięki któremu zapobiegniemy kleszczowemu zapaleniu mózgu. Nawet jeśli sięgniemy po dedykowany preparat odstraszający kleszcze, to nigdy nie będziemy mieli pewności czy w pełni chronimy naszego dziecko przed tą groźną chorobą.
Kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba wirusowa, która wiąże się z poważnymi objawami neurologicznymi. W efekcie może dojść do zapalenia mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet do śmierci. Stąd tak ważna jest ochrona dorosłych, a zwłaszcza dzieci, które są szczególnie na nią narażone.
Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepieniem zalecanym, ale nie obowiązkowym.
Zaszczepić może się każda osoba dorosła, natomiast dzieci możemy zaszczepić od 1. roku życia. Jeśli zdecydujemy się na szczepionkę, warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu by potwierdzić, że jesteśmy całkowicie zdrowi.
Podczas wizyty, od lekarza dostaniemy receptę, dzięki której możemy wykupić szczepionkę przeciwko KZM. Możemy ją przyjąć w dowolnym terminie (dedykowaną porą jest zima, gdyż wraz z wiosną i latem organizm będzie już w pełni uodporniony).
Szczepionki przeciwko KZM podawane są w 3 dawkach*:
dawka (termin dowolny)
2 dawka - 14 dni po pierwszej dawce lub 7 dni po drugiej dawce (w zależności od szczepionki)
3 dawka - od 5 do 12 m-cy po 2 dawce lub 21 dni po drugiej dawce (w zależności od szczepionki)
Szczepienia przeciwko kleszczom - ile to kosztuje? Jaka jest skuteczność?
Ceny szczepionek przeciwko KZM mogą się wahać w zależności od naszego miejsca zamieszkania. Jednak ich średnia cena wynosi około 100 zł. Szczepionka podawana jest domięśniowo, a skuteczność, jaką wykazano u osób regularnie ją przyjmujących, sięga 99%.
Pamiętaj!
Po każdej zabawie z maluchem na świeżym powietrzu dokładnie obejrzyj ciało dziecka. Kleszcze przez swoje małe rozmiary potrafią się dobrze ukryć. Nigdy po żadnym pozorem nie próbuj wyrywać bądź wykręcać samodzielnie kleszcza. W aptece znajdziesz odpowiednie do tego akcesoria oraz wskazówki. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi-odwiedź lekarza pierwszego kontaktu.
*źródło: http://szczepkleszcz.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.